سبد خرید

خدمات تشخیص و درمان تنبلی چشم (آمبلیوپی)

دسته‌بندی

آخرین مقالات

برچسب‌ها

ارتباط با ما

خدمات تشخیص و درمان تنبلی چشم (آمبلیوپی)
۲۸ دی ۱۴۰۱
سردبیر
516

خدمات تشخیص و درمان تنبلی چشم (آمبلیوپی)

تنبلی چشم (Amblyopia) یکی از اختلالات رایج در دنیا به خصوص در کشورهای در حال توسعه است. این اختلال در ایران نیز عامل کم‌بینایی و نابینایی دائمی درصد زیادی از مردم می‌شود. تشخیص زودهنگام مشکلات چشمی و بینایی در کودکان در سنین قبل از ۷ سالگی به‌طور قابل توجهی نابینایی ناشی از تنبلی چشم را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر انجام معاینات منظم و به موقع از بدو تولد و بررسی دقیق عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم می‌تواند از بروز تنبلی در کودکان پیشگیری کرده و خطر رخداد نابینایی‌های آینده را نیز کاهش می‌دهد.

• چند عامل مهم وجود دارد که باعث می‌شود تنبلی به موقع تشخیص داده نشده یا درمان نشود و در نهایت به صورت نابینایی یا کم‌بینایی تا آخر عمر ادامه باید:

۱- عدم انجام معاینات منظم کودکان به دلیل ناآگاهی یا سهل‌انگاری والدین

۲- عدم تسلط کادر تشخیص و درمان در امر معاینات نوزادان و کودکان و تشخیص اختلالات ایجاد کننده‌ی تنبلی چشم در معاینات

۳- عدم تسلط و عدم داشتن اطلاعات و دانش به روز و کافی برای به کارگیری روش‌های درمان تنبلی چشم در سنین مختلف توسط کادر درمان

زمانی که تنبلی چشم به موقع تشخیص داده نشود و درمان درست به موقع انجام نگیرد بینایی فرد تا آخر عمر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین تشخیص زود هنگام و درمان به موقع دو اصل مهم در زمینه تنبلی چشم هستند.

خدمات زیر در کلینیک اسهرلوس به صورت تخصصی برای تنبلی چشم ارائه می‌شود:

۱. انجام معاینات غربالگری تنبلی چشم در نوزادان و کودکان
معاینات دقیق و تخصصی مربوط به تنبلی چشم در تمام سنین از نوزادان تا بزرگسالان با تجهیزات پیشرفته در کلینیک اسهرلوس انجام می‌گیرد. معایناتی از قبیل بررسی دقیق میزان ضعیفی چشم، انحراف چشم، بیماری‌های داخل چشم و دیگر عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم باید با روش‌های تخصصی کودکان انجام گیرد که با نهایت دقت در این کلینیک انجام می‌پذیرد.

۲. انجام معاینات تخصصی تشخیص تنبلی چشم در تمام سنین
تشخیص تنبلی چشم و افتراق دادن آن از بیماری‌هایی که ممکن است با تنبلی اشتباه شود نیازمند دانش و اطلاعات کافی و مهارت ویژه است. در خیلی از موارد با اینکه معاینات انجام می‌شود اما معاینه‌گران بیماری‌های مختلف عصب و شبکیه چشم را با تنبلی چشم اشتباه می‌گیرند و بر همین اساس با یک تشخیص اشتباه روش درمانی هم اشتباه انتخاب می‌شود و در نهایت بیمار متضرر می‌شود.

۳. درمان‌های تخصصی تنبلی چشم در نوزادان، کودکان و بزرگسالان
درمان تنبلی چشم در کلینیک ما محدود به کودکان نیست. تا سنین سالگی هم امکان درمان تنبلی چشم را داریم. بنابراین برخلاف تصور عمومی، سن برای درمان تنبلی چشم محدودیت ایجاد نمی کند. البته باید توجه شود همه انواع تنبلی چشم قابل درمان نیستند. منظور از درمان تنبلی چشم آن دسته از تنبلی هایی هستند که قابل درمان باشند.

۴. انجام انواع روش‌های درمانی جدید برای درمان تنبلی چشم شامل روش‌های دایکوپتیک، روش واقعیت مجازی مانند سایکلاپس و …
خیلی از کلینیک‌ها و مراکز درمانی خصوصاً در ایران فقط با درمان‌های قدیمی و سنتی تنبلی چشم که عمدتاً مبتنی بر یک بستن چشم ساده است آشنایی دارند. این درحالی است که درمانأهای جدید بسیار زیاد و موثری داریم که در خیلی از آنها حتی نیاز به بستن چشم و حتی نیاز به عینک هم ممکن است نباشد که متاسفانه اکثریت کادر درمانی، با این درمان‌ها آشنایی ندارند. تمامی درمان‌های جدید در کلینیک اسهرلوس انجام می‌گیرد.

۵. استفاده از روش‌های بدون بستن چشم در درمان مؤثر تنبلی
روش‌هایی مانند پنالیزاسیون دارویی، پنالیزاسیون عنیکی، پنالیزاسیون‌های ترکیبی، ویژن تراپی، دایکوپتیک و واقعیت مجازی نیازی به بستن چشم ندارد و با این روش‌ها تنبلی چشم در بزرگسالان نیز به خوبی درمان می‌شود.

۶. به کارگیری تجهیزات تخصصی درمان تنبلی از جمله دستگاه کم، سایناپتوفور، ابزارهای ویژن تراپی و …
داشتن تجهیزات به روز و کافی نیز از مزیت‌های کلینیک اسهرلوس در درمان‌های تخصصی است. به هر حال بدون وجود یکسری تجهیزات انجام برخی روش‌های درمانی قطعاً امکان‌پذیر نخواهد بود.

۷. تشخیص و علت‌یابی علل عدم موفقیت درمان در تنبلی چشم
خیلی از بیماران هستند که با اینکه به درمان در مراکز دیگر مراجعه کرده‌اند اما درمانی برای ایشان صورت نگرفته است. این بیماران وقتی به کلینیک اسهرلوس مراجعه می‌کنند یک بررسی جامع تخصصی انجام می‌گیرد و علت عدم موفقیت درمان پیدا می‌شود و سعی می‌کنیم مشکل بیمار را حل کنیم. البته در برخی از موارد هم ممکن است تنبلی واقعاً در یک فرد غیرقابل درمان باشد.

مقالات مرتبط

خدمات لنزهای تماسی و حذف عینک بدون جراحی ۲۸ دی ۱۴۰۱

خدمات لنزهای تماسی و حذف عینک بدون جراحی

معرفی خدمات لنزهای تماسی و حذف عینک بدون جراحی در کلینیک دکتر اسهرلوس

خدمات تخصصی ادامه مطلب
خدمات تشخیص و درمان انحراف چشم (استرابیسم) ۲۸ دی ۱۴۰۱

خدمات تشخیص و درمان انحراف چشم (استرابیسم)

معرفی خدمات تشخیص و درمان انحراف چشم (استرابیسم) در کلینیک دکتر اسهرلوس

خدمات تخصصی ادامه مطلب
خدمات عینک سازی کلینیک دکتر اسهرلوس (عینک رزان) ۲۸ دی ۱۴۰۱

خدمات عینک سازی کلینیک دکتر اسهرلوس (عینک رزان)

خدمات عینک‌سازی کلینیک دکتر اسهرلوس (عینک رزان)

خدمات تخصصی ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو - دکتر اسهرلوس

وب‌سایت رسمی کلینیک تخصصی دکتر اسهرلوس

ارتباط با ما

تمامی حقوق این مجموعه متعلق به دکتر امیر اسهرلوس است.

طراحی وب‌سایت: هورماه